Halluks Valgus Tedavisi

halluks valgus tedavisi

Halluks valgusun ilerlemesini durdurmak ya da yavaşlatmak için ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar parmak arası makaralar ve gece atelleridir. Yalnız bu aletlerin tedaviye katkısı hala daha tartışmalı olmakla beraber çoğu zaman fayda etmezler. Ayrıca kullanımı zordur, kişiye oldukça rahatsızlık verir.

Halluks Valgus Ameliyatı

Bizim görevimiz herhangi bir hastalığın tedavisini yaparken hastaya en az zararı vermektir. Bu yüzden her zaman önce ameliyatsız yöntemlere başvurulmalıdır. Ancak bunu yaparken de kişiye boş vaatler vermemek gerekir. Halluks valgus hastalığında kesin tedavi ameliyattır. Cerrahi dışı yöntemlerin pek bir etkisi yoktur. Bu yüzden ameliyatsız yöntemler her zaman ilk tercihimiz olsa da eğer tedavi ameliyattan geçiyorsa bunu anlatmak ve uygulamak gerekir. Halluks valgus ameliyatı hastalığın yapısına, evresine; kişinin ayak yapısına, sosyal hayatına göre farklı yöntemlerle yapılabilir. Röntgen değerlendirmesinden de yardım alınarak hangi yöntemin uygun olacağına karar verilir.

Operasyonların ortak amacı çıkıntılı bölümü düzeltmektir. Ameliyat sonrası süreç de uygulanan tekniğe göre farklılık gösterir. Ortalama 2 gün hastanede kalmak gerekebilir. Ameliyattan 1 gün sonra hasta topuklarının üstüne basarak yürüyebilir. 10 gün sonra özel halluks valgus ayakkabısı ile normal yürüyebilir. Normal ayakkabı giymek için ortalama 1 ay beklemek gerekebilir. Halluks valgus ameliyatı zor ve deneyim isteyen bir ameliyattır. Özellikle ayak cerrahisi konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir